Jesteś tutaj: O nas

O nas

Fundacja Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut” powstała z inicjatywy Grzegorza Matyjaszczyka – lekarza wojskowego, weterana, uczestnika Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku w latach 2005–06. Objął on funkcję prezesa Fundacji.

Wiceprezesami są ludzie także związani z mundurem: Bogdan Bednarek, były szef Ekspozytury  Służby Kontrwywiadu Wojskowego na Śląsku, obecnie Komendant Straży Miejskiej w Świętochłowicach; a także Zbigniew Żywiołek, emerytowany funkcjonariusz policji. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Świadomość problemów, z jakimi spotykają się na co dzień mundurowi – nieprzepracowany stres czy brak kompleksowej opieki psychiatrycznej, postawiła przed założycielami Fundacji „Salut” podstawowy cel: stworzenie

• Ośrodka Rehabilitacji Psychosomatycznej „Salut”. Ma on pomóc funkcjonariuszom i ich rodzinom w codziennym funkcjonowaniu. Jego podstawowym założeniem jest opieka psychologiczna i psychiatryczna funkcjonariuszy (po traumach zawodowych, terapia małżeńska).

Kolejnymi zadaniami, jakie członkowie Fundacji stawiają przed sobą, są:

• punkty terapii społecznej, pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w miastach garnizonowych,
  • świetlice terapeutyczne i domy dziennego pobytu dla weteranów. Tu weterani będą mogli otrzymać pomoc psychiatryczną i psychologiczną. Będą również objęci opieką lekarzy różnych specjalizacji.

Fundacja Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut” organizuje zbiórki na leczenie żołnierzy, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń doznali uszczerbku na zdrowiu. Opieką objęci są także członkowie rodzin m.in. policjantów, żołnierzy, strażaków.

Celem Fundacji jest ułatwienie mundurowym dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Cyklicznie mogą oni korzystać z porad lekarzy w trakcie organizowanych przez „Salut” białych sobót. Podopieczni „Saluta” mają zapewnione konsultacje specjalistów w szpitalach klinicznych.

Cechą żołnierza służącego krajowi jest patriotyzm, a misją Fundacji „Salut” jest jego krzewienie. Dlatego jej członkowie biorą udział w uroczystościach z okazji świąt państwowych oraz wspierają finansowo inicjatywy, mające przybliżyć społeczeństwu polską historię, zwłaszcza bohaterstwo polskiego żołnierza biorącego udział w bojach na różnych frontach wojen dziejowych.