Jesteś tutaj: Aktualności Nowa para oczu dla Piotra Ziębakowskiego

Nowa para oczu dla Piotra Ziębakowskiego

O Piotrze Ziębakowskim mogliście przeczytać u nas już wielokrotnie, a to dlatego, że z naszymi podopiecznymi jesteśmy w ciągłym kontakcie, nasza pomoc nie ogranicza się jedynie do umawiania wizyt u specjalistów. Dla tych, którzy postaci Piotra jeszcze nie poznali, po krótce opiszemy jego historię oraz jak się potoczyły jego dalsze losy.
Piotr „Zięba” Ziębakowski od 16 lat służy ojczyźnie. Był uczestnikiem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Piotr podczas misji uległ wypadkowi i z ogromnymi obrażeniami wrócił do kraju. To niestety nie był koniec jego złej passy. Feralnego listopadowego dnia w wyniku pożaru w domu Piotra, poparzeniom uległo 40% powierzchni jego ciała. Pomimo starań lekarzy, nie udało się uratować lewego oka, a w prawym oku mimo operacji rogówki stan się pogorszył. Zabraliśmy Piotra do prywatnej kliniki w Warszawie na konsultacje do wybitnego prof. Jerzego Szaflika oraz do szpitala w Katowicach do dr Edwarda Wylęgały, niestety lekarze nie dali wielkich nadziei na odzyskanie widzenia, na pewno nie teraz. Może w przyszłości, gdy medycyna ruszy do przodu, gdy znajdzie się jakiś sposób…
Niejako nasze możliwości pomocy w odzyskanie wzroku się wyczerpały, co jednak nie znaczy, że Piotr został skazany sam na siebie. W dalszym ciągu pomagamy Piotrowi poradzić sobie z Zespołem Stresu Pourazowego (ang. PTSD). Finansujemy i towarzyszymy mu podczas wizyt u specjalistów. Naszym celem było i jest nadal umożliwienie Piotrowi samodzielnego życia i jak najlepszego funkcjonowania po tych traumatycznych wydarzeniach, które go spotkały.
Dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych „Labrador”, Piotr otrzymał nową parę bystrych oczu – niezwykłego psa przewodnika o imieniu Hilda. Od pierwszych dni, w których Piotr i Hilda się poznali między nimi pojawiła się wyjątkowa więź.
Hilda jest dla Piotra nie tylko psem przewodnikiem ale i najlepszą przyjaciółką, dzięki której nasz podopieczny zaczął dostrzegać nadzieję na lepsze jutro. Początki nie były łatwe – Piotr musiał przejść szkolenie - nauczyć się w jaki sposób wydawać polecenia oraz jak reagować na zachowania Hildy, a to wymaga czasu. Jak wygląda taka pomoc psa przewodnika w codziennym życiu: jak przejść bez pasy, jak znaleźć przystanek autobusowy, jak odnaleźć drzwi do sklepu, jak pokonać schody i wiele innych rzeczy, możecie zobaczyć w filmie, w którym Hilda prowadzi Piotra, a on sam wyjaśnia co aktualnie się dzieje.