Jesteś tutaj: Aktualności Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów.
Data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.
Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.

W obecnych czasach wiemy jak ważna jest pomoc naszym wschodnim sąsiadom, w tym jakże istotnym dla nas Polaków dniu, jesteśmy nie tylko myślami z Ukrainą, ale także działaniami o czym miał przyjemność dziś w polsat news mówić prezes i założyciel fundacji - dr Grzegorz Matyjaszczyk.

Również dziś o godzinie 17:00 oraz 18:30 zostanie przedstawiony materiał o naszych podopiecznych. O swojej historii oraz obecnym życiu opowiedzą weterani: Tadeusz Pęcek, Marek Budzicz i Maciej Moc. Na temat działań fundacji wypowie się wiceprezes fundacji - Zbigniew Żywiołek.