Jesteś tutaj: Aktualności Dzień Podchorążego

Dzień Podchorążego

Dzień ten ustanowiony został na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830, kiedy podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe.
Święto podchorążych po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami - w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. W 1917 roku do tradycji wróciła Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody - już w wolnej Polsce, w 1918 roku - były bardzo uroczyste.
Dzień Podchorążego szczególnie uroczyście jest obchodzony w wyższych uczelniach wojskowych, gdzie odbywają się spotkania i bale. Z tej okazji również, co roku organizowane są m.in. inscenizacje nocy listopadowej oraz pełniona jest honorowa służba w historycznych mundurach z 1830 roku.
W poniższym linku odsyłamy do dzisiejszego apelu podczas którego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Wojska Polskiego.