Jesteś tutaj: Aktualności 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej, zmilitaryzowano także najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Zawieszone zostało wydawanie prasy, z wyjątkiem dwóch gazet ogólnokrajowych ("Trybuny Ludu" i "Żołnierza Wolności") oraz 16 terenowych dzienników partyjnych. Gen Jaruzelski drastycznie ograniczał życie codzienne Polaków celem przeciwdziałania opozycji politycznej, a w szczególności ruchu "Solidarność". Tysiące działaczy opozycji zostało uwięzionych bez postawionych zarzutów, a wielu Polaków straciło życie.
Pamiętamy!