Jesteś tutaj: Aktualności Odznaczenia Fundacji na szczycie Kopca Piłsudskiego

Bez pomocy innych ludzi trudniej byłoby nam pomagać potrzebującym – mówi Grzegorz Matyjaszczyk, prezes Fundacji na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut”. 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do podziękowań sympatykom Fundacji. Bez ich bezinteresownego zaangażowania nie udałoby się zrealizować wielu przedsięwzięć i pomóc innym.

Grzegorz Matyjaszczyk wraz z sympatykami Fundacji złożył hołd w miejscu, które powinien odwiedzić każdy patriota – na Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Ma on szczególny wymiar dla ludzi ceniących wolność i niepodległość oraz tych, którzy przelewali krew za ojczyznę.

To jedyny kopiec na świecie, w którym złożono ziemię ze wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na której walczyli Polacy. Nie udało się zniszczyć go ani generalnemu gubernatorowi Hansowi Frankowi, który w 1941 roku polecił zrównać go z ziemią, ani władzom komunistycznym.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. W Bitwie Warszawskiej dowodzonej przez marszałka walczył mój dziadek. W dniu, w którym niemal każdy mówi o Józefie Piłsudskim, chciałem złożyć wyrazy wdzięczności ludziom, na których zawsze mogę liczyć – mówi Matyjaszczyk.