Jesteś tutaj: Aktualności Gliwicki saper walczy o oczy i powrót do normalnego życia

Gliwicki saper walczy o oczy i powrót do normalnego życia

S.O.S. dla Tomasza Znojkiewicza

Starszy chorąży sztabowy Tomasz Znojkiewicz, saper, dowódca 29. Patrolu Saperskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, to jeden z poszkodowanych podczas rozminowywania terenu w Kuźni Raciborskiej. Od 15 grudnia 2020 r. podopieczny Fundacji na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut”.

8 października 2019 r. Ten dzień wiele zmienił i przewartościował w życiu sapera Tomasza Znojkiewicza. Ze stratą kolegów i skutkami eksplozji, fizycznymi i psychicznymi, będzie się mierzył do końca życia. Tak jak i z powrotem do pełni sił. Od momentu wybuchu dni Tomasza zlały się w jedno. Wyznaczały je wielomiesięczne pobyty w szpitalach i kolejne operacje, m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, gdzie zrekonstruowano mu uszkodzone przez wybuch błony bębenkowe i kości twarzoczaszki, czy w siemianowickiej oparzeniówce, gdzie leczono mu poparzenia II i III stopnia. Zaciekle walczono o jego słuch, przeszedł też prawie roczną serię zabiegów oczyszczających twarz z ziemnych tatuaży. Teraz przed lekarzami kolejne wyzwanie: rekonstrukcja powieki lewego oka. To nie tylko względy estetyczne, choć bardzo ważne dla psychiki poszkodowanego, chodzi o normalne funkcjonowanie i przywrócenie komfortu życia – ze względu na zbliznowacenie i ubytek tkanek powieki górnej oraz tkanek miękkich oczodołu powieka się nie domyka, co wymaga stałego nawilżania i zasłaniania oka wilgotnym opatrunkiem na noc. W tej trudnej, niełatwej, bolesnej i – co tu kryć – kosztownej walce wspiera Tomasza Znojkiewicza Fundacja „Salut”. W sprawie przeprowadzenia operacji plastycznej, by była ona bezpieczna dla oka, konsultowano się już ze specjalistami z Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie. Sapera diagnozowali dr Agata Bełżecka i prof. Jerzy Szaflik, właściciel kliniki. – Aktualnie, mając opinię najlepszych okulistów, rozpoczynamy poszukiwania chirurgów plastycznych, którzy podejmą się rekonstrukcji powieki – mówi Grzegorz Matyjaszczyk, prezes Fundacji „Salut”. – Wierzę też w hojność i otwarte serca ludzi, którzy wesprą Tomasza w powrocie do zdrowia.

Konto utworzone dla Tomasza Znojkiewicza: 78 1600 1462 1879 1958 0000 0008.