Jesteś tutaj: Aktualności Okuliści z kliniki prof. Szaflika konsultowali Tomasza Znojkiewicza

Okuliści z kliniki prof. Szaflika konsultowali Tomasza Znojkiewicza

W jaki sposób przeprowadzić operację plastyczną u Tomasza Znojkiewicza, by była ona bezpieczna dla oka? Na ten temat wypowiedzieli się specjaliści z Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie. Gliwickiego sapera konsultowali dr Agata Bełżecka i prof. Jerzy Szaflik, właściciel kliniki.

Konsultacja u najlepszych specjalistów okulistycznych była niezbędna. Bez ich opinii chirurdzy plastyczni nie mogą podjąć się zadania rekonstrukcji powieki oka lewego. Ze względu na zbliznowacenie i ubytek tkanek powieki górnej oraz tkanek miękkich oczodołu, powieka nie domyka się, co wymaga stałego nawilżania i zasłaniania oka wilgotnym opatrunkiem na noc.

Przypomnijmy, starszy chorąży sztabowy Tomasz Znojkiewicz, saper, dowódca 29. Patrolu Saperskiego 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic rok temu uległ wypadkowi podczas rozminowywania terenu w Kuźni Raciborskiej. Ma za sobą długie pobyty w szpitalach i wiele operacji:  m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, gdzie zrekonstruowano mu uszkodzone przez wybuch błony bębenkowe i kości twarzoczaszki. Z kolei w siemianowickiej oparzeniówce leczono mu poparzenia II i III stopnia.

Lekarze do dziś walczą o powrót do lepszego życia chorążego Znojkiewicza, m.in. o poprawę słuchu. Rozpoczął on także serię zabiegów oczyszczających twarz z ziemnych tatuaży. Seria takich zabiegów potrwa ok. roku (w odstępie kilkutygodniowym).

Mając opinię okulistów rozpoczynamy poszukiwania chirurgów plastycznych, którzy podejmą się rekonstrukcji powieki – mówi Grzegorz Matyjaszczyk, prezes Fundacji „Salut”.

Tomasz Znojkiewicz jest podopiecznym Fundacji na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut”.  Od 15 grudnia 2020 r. Fundacja prowadzi zbiórkę na jego leczenie, uruchamiając w tym celu specjalne konto:

78 1600 1462 1879 1958 0000 0008