Jesteś tutaj: Aktualności Z początkiem listopada pamiętajmy o bohaterach.

Z początkiem listopada pamiętajmy o bohaterach.

Zgodnie z Polską tradycją 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych potocznie nazywana Dniem Zmarłych. Natomiast 2 listopada to Dzień Zaduszny. W ciągu tych dni, Polacy odwiedzają cmentarze, żeby złożyć kwiaty na grobach swoich bliskich, zapalić znicze, pomodlić się, a także powspominać zmarłych. Niektórzy zatrzymują się również przy opuszczonych mogiłach, o których nikt nie pamięta, i  na nich zapalają znicze. Przy grobach ludzi zasłużonych, bohaterów narodowych harcerze lub żołnierze trzymają wartę honorową. 

W Warszawie szczególnym miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to właściwie pomnik anonimowych żołnierzy polskich, który jest symbolem i miejscem pamięci narodowej. Pod płytą tego pomnika pochowano tylko jednego żołnierza, o nieznanym nazwisku, który zginął w 1918 roku broniąc Lwowa. Ponadto złożona jest w tym miejscu ziemia z różnych pól bitewnych, gdzie walczyli polscy żołnierze. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza zawsze pełniona jest warta honorowa. W dniu 1 listopada ten pomnik jest symbolicznym grobowcem wszystkich bezimiennych polskich żołnierzy, którzy polegli  walcząc o wolność Polski.

 Na cmentarzach w każdym mieście możemy odnaleźć groby żołnierzy, na których nie ma zapalonego znicza. Zatrzymaj się przy nich i zapal światełko, oni przelali krew i oddali życie za naszą Ojczyznę.  

Dbanie o miejsca pamięci to nasz obowiązek, ale też sposób wyrażenia szacunku dla zmarłych.


Nasza strona powstała dzięki uprzejmości

Firmy NM Silesia Sp. z o.o.

www.nmsilesia.pl

GDZIE NAS ZNAJDZIESZ?

ul. Kopernika 14
40-064 Katowice 

Tel: 665-321-998
kontakt@fundacjasalut.pl

Facebook Fundacja "Salut"

Bank BNP Paribas

73 1600 1462 1879 1958 0000 0001

NA SKRÓTY