Jesteś tutaj: Aktualności Rocznica prowokacji gliwickiej

Rocznica prowokacji gliwickiej

31 sierpnia 1939 r. grupa esesmanów w cywilnych ubraniach zaatakowała Radiostację w Gliwicach (należącą do Niemiec).
Prowokacja gliwicka - bo tak później nazwano tę akcje dywersyjną - była pretekstem do wybuchu II wojny światowej.
Cała akcja miała obarczyć nas Polaków za wybuch wojny, ponieważ w momencie przejęcia stacji przez esesmanów w eter poszły słowa "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach".
Dwie godziny później w berlinskim radiu została powtórzona wiadomość o rzekomym przejęciu radiostacji przez Polskę.
Dziś, w 83 rocznicę prowokacji gliwickiej Muzeum w Gliwicach przypomina postać Franza Hanioka - Ślązaka, polskiego patrioty, powstańca śląskiego, który zginął podczas akcji w Radiostacji, a którego uważa się za pierwszą ofiarę II wojny światowej.
Obecnie Radiostacja Gliwicka tematycznie związana z II wojna światowa ma stać się jednym z ważniejszych obiektów edukacyjnych.