Jesteś tutaj: Aktualności Andrzejki

Andrzejki

Wspomnieliśmy wczoraj o Dniu Podchorążego - święcie, o którym być może wielu z Was słyszało po raz pierwszy, mimo że dzień ten obchodzony był jeszcze przed zaborami.
Natomiast kto z nas nie słyszał nigdy o Andrzejkach? Chyba nie ma takiej osoby. Zwyczaj wróżb i lania wosku są powszechnie znane, ale czy wiecie skąd to święto się wywodzi i jaka jest jego historia?
Andrzejki wywodzą się z pogańskiego święta. Jak podają niektórzy autorzy, istnieją pewne wskazówki, że ślady jego obchodów znajdują się w starożytnych tekstach, opisujących greckie święto związane z imieniem Andreas oraz ze słowami „andros” i „anes”, które łączy się z kultem boga miłości, płodności, jasnowidzenia i wróżb.
Z kolei w swej książce poświęconej andrzejkowym zwyczajom Wojciech Śliwerski pisze: „Późną jesienią, po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw – Następował wtedy okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada – wigilia św. Andrzeja”.
W przypadku wróżb, które wyznaczały andrzejkowe tradycje, nie chodziło o szukanie odpowiedzi na pytania o urodzaj czy zdrowie – a wyłącznie o te związane z miłością czy zamążpójściem.
Dziś, wigilia świętego Andrzeja, jest sygnałem dla chrześcijańskiego świata, że czas szykować się do adwentu. Tym samym, noc poprzedzająca to wydarzenie nazywana andrzejkami, jest doskonałą okazją do ostatnich wesołych i hucznych zabaw.