Jesteś tutaj: Aktualności 16 kwietnia: Święto Wojsk Inżynieryjnych oraz obchody 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej

Święto Wojsk Inżynieryjnych, czyli popularny Dzień Sapera, obchodzony jest dziś 16 kwietnia.
Dzień Sapera obchodzimy od 1946 roku. W rozkazie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego znalazły się słowa - w uznaniu wielkich zasług wojsk saperskich położonych dla Ojczyzny w walkach z niemieckim najeźdźcą i dla upamiętnienia bitwy nad Odra i Nysą rozkazuję ustalić w dniu 16 kwietnia jako w dniu forsowania Odry u Nysy, doroczne Święto Wojsk Saperskich…
W czasie pokoju jednym z najczęstszych zadań, jakie wykonują saperzy, jest zabezpieczanie i rozbrajanie niewybuchów, znajdowanych podczas na przykład wykopalisk czy prac budowlanych.
W naszych fundacyjnych szeregach mamy podopiecznych saperów - CHWAŁA IM!
???????? ???????? ???????? ???????? ????????
Dziś w Warszawie odbywają się obchody 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej, które zostały przesunięte ze względu na święta Wielkanocne.
10 kwietnia br. przypadała 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia w 2010 r. doszło do katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja była w drodze na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.