Jesteś tutaj: Aktualności Dzień Weterana

Dzień Weterana

Został on ustanowiony w 2011 r. ustawą o weteranach.
Tego dnia przypada również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ????????
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest świętem jednoczącym wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami.
???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ???????? ????????
Pojęcie weterana nie jest nowe w polskiej historii, jednak jego rozumienie zmieniało się na przestrzeni lat. Dawniej słowo to kojarzone było ze starym, wysłużonym żołnierzem lub uczestnikiem działań zbrojnych. Dziś mianem tym określamy w Polsce zarówno żołnierzy służących w misjach i operacjach poza granicami państwa w ramach np. ONZ, NATO i Unii Europejskiej, ale też uczestników grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów Policji i Straży Granicznej, czy też innych funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.